  • MKT1813610015R
MKT1813610015R
advertisement
Manufacturer No:
MKT1813610015R
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-MKT1813610015R
Package:
Axial
Datasheet:
MKT1813610015R
Description:
MKT1813 10μF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKT1813610015R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MKT1813
  • Size / Dimension
    0.650Diax1.240L 16.50mmx31.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Dielectric
    PET
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Length
    31.496mm