  • MKT1813510015
MKT1813510015
advertisement
Manufacturer No:
MKT1813510015
HK JDW NO:
886-MKT1813510015
Datasheet:
MKT1813510015
Description:
MKT1813 1μF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Quantity:
In Stock : 8368
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MKT1813510015
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
    Axial
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.335Diax0.748L 8.50mmx19.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Length
    40mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Life (Hours)
    300000 hours
  • Dissipation Factor
    80 %
  • Height
    19mm
  • Length
    19mm