  • MKS4C044704D00KSSD
MKS4C044704D00KSSD
advertisement
Manufacturer No:
MKS4C044704D00KSSD
HK JDW NO:
864-MKS4C044704D00KSSD
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
4.7μF Film Capacitor 10% Radial 63V-DC 40V-AC Polyester
Quantity:
In Stock : 3502
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MKS4C044704D00KSSD
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Published
    2005
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    -300 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    Bulk
  • Depth
    7mm
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    6mm
  • Dielectric
    PET
  • Multilayer
    No
  • Insulation Resistance
    47GOhm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height
    14mm
  • Length
    18mm
  • Width
    7mm