  • MKS3PI5-AC120
MKS3PI5-AC120
advertisement
Manufacturer No:
MKS3PI5-AC120
HK JDW NO:
607-MKS3PI5-AC120
Package:
Datasheet:
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 120V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MKS3PI5-AC120
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Silver Tin Indium (AgSnIn)
  • Mounting Type
    Socketable
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    SOCKET MOUNT
  • Operating Temperature
    -40°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKS
  • Feature
    Mechanical Indicator, Test Button
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 96 V; COIL RELEASE VOLTAGE(AC): 30 V
  • HTS Code
  • Reference Standard
    CE; IEC; TUV; UL
  • Termination Style
    Plug In, 11 Pin (Octal)
  • Body Length or Diameter
    34.5mm
  • Body Breadth
    34.5 mm
  • Physical Dimension
    34.5mm x 34.5mm x 52.5mm
  • Contact Voltage(DC)-Max
    250V
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Contact Form
    3PDT (3 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    1.13kOhm
  • Operate Time
    20ms
  • Coil Voltage
    120VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC 30VDC -Max
  • Coil Current
    19.3mA
  • Release Time
    20 ms
  • Must Operate Voltage
    96VAC
  • Contact Rating (Current)
    10A
  • Coil Power
    2700mW
  • Must Release Voltage
    36VAC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    AC
  • Body Height
    52.5mm