  • MKS2F031001E00KSSD
MKS2F031001E00KSSD
advertisement
Manufacturer No:
MKS2F031001E00KSSD
Manufacturer:
WIMA
HK JDW NO:
864-MKS2F031001E00KSSD
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
100nF Film Capacitor 10% Radial 250V-DC 250V-AC Polyester
Quantity:
In Stock : 4000
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MKS2F031001E00KSSD
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 160
  • Capacitance
    100nF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    4.5mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    160V
  • Height
    9.5mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    4.5mm