  • MKS0C036800F00KSSD
MKS0C036800F00KSSD
advertisement
Manufacturer No:
MKS0C036800F00KSSD
Manufacturer:
WIMA
HK JDW NO:
864-MKS0C036800F00KSSD
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
680nF Film Capacitor 10% Radial 63V-DC 63V-AC Polyester
Quantity:
In Stock : 8225
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MKS0C036800F00KSSD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    General Purpose
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 40
  • Capacitance
    680nF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Depth
    5.5mm
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Diameter
    400 μm
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    40V
  • Height
    10mm
  • Length
    4.6mm
  • Width
    5.5mm