  • MKP386M550100YT6
MKP386M550100YT6
advertisement
Manufacturer No:
MKP386M550100YT6
HK JDW NO:
886-MKP386M550100YT6
Datasheet:
MKP386M550100YT6
Description:
MKP386M 5μF Film Capacitor ±5% Rectangular Box Screw Terminals 1kV-DC 500V-AC Polypropylene (PP), Metallized Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
MKP386M550100YT6
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
    MKP386M
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    2.283Lx1.181W 58.00mmx30.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESR
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw Terminals
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    5μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Lead Pitch
    26.0096mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3mOhm
  • Lead Spacing
    1.024 26.00mm
  • Height Seated (Max)
    1.772 45.00mm