  • MKP386M525125YT6
MKP386M525125YT6
advertisement
Manufacturer No:
MKP386M525125YT6
HK JDW NO:
886-MKP386M525125YT6
Datasheet:
MKP386M525125YT6
Description:
MKP386M 2.5μF Film Capacitor ±5% Rectangular Box Screw Terminals 1.25kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
MKP386M525125YT6
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    2.283Lx0.984W 58.00mmx25.00mm
  • Tolerance
    ±5%
    Screw Terminals
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    2.5μF
  • Voltage - Rated DC
    1.25kV
  • Voltage - Rated AC
    550V
  • Lead Pitch
    26.0096mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5mOhms
  • Lead Spacing
    1.024 26.00mm
  • Height Seated (Max)
    1.772 45.00mm
  • Length
    58.0136mm
  • Width
    24.9936mm