  • MKP385E3151AKF02W0
MKP385E3151AKF02W0
advertisement
Manufacturer No:
MKP385E3151AKF02W0
HK JDW NO:
886-MKP385E3151AKF02W0
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
MKP385E 0.015μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 1600V 1.6kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
MKP385E3151AKF02W0
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MKP385E
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.335W 17.50mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Temperature
  • Applications
    Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
  • Capacitance
    0.015μF
  • Voltage - Rated DC
    1600V 1.6kV
  • Voltage - Rated AC
    550V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    175mOhms
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.594 15.10mm