  • MKP385E2562BJI02W0
MKP385E2562BJI02W0
advertisement
Manufacturer No:
MKP385E2562BJI02W0
HK JDW NO:
886-MKP385E2562BJI02W0
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
MKP385E 5600μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2500V 2.5kV-DC 800V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
MKP385E2562BJI02W0
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MKP385E
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    High Temperature
  • Applications
    Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
  • Capacitance
    5600μF
  • Voltage - Rated DC
    2500V 2.5kV
  • Voltage - Rated AC
    800V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    469mOhms
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm