  • MKP385630025JPM5T0
MKP385630025JPM5T0
advertisement
Manufacturer No:
MKP385630025JPM5T0
HK JDW NO:
886-MKP385630025JPM5T0
Description:
MKP385 30μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKP385630025JPM5T0
    15 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~110°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    MKP385
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    1.654Lx1.181W 42.00mmx30.00mm
  • Tolerance
    ±5%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    110°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    30μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    37.4904mm
  • Lead Spacing
    1.476 37.50mm
  • Height Seated (Max)
    1.772 45.00mm
  • Length
    42.0116mm
  • Width
    29.9974mm