  • MKP385511016JC02Z0
MKP385511016JC02Z0
advertisement
Manufacturer No:
MKP385511016JC02Z0
HK JDW NO:
886-MKP385511016JC02Z0
Description:
MKP385 1.1μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 160V-DC 110V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKP385511016JC02Z0
  • Operating Temperature
    -55°C~110°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.394W 17.50mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Operating Temperature
    110°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1.1μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Voltage - Rated AC
    110V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.728 18.50mm
  • Length
    17.5006mm
  • Width
    10.0076mm