  • MKP385510160JPM4T0
MKP385510160JPM4T0
advertisement
Manufacturer No:
MKP385510160JPM4T0
HK JDW NO:
886-MKP385510160JPM4T0
Description:
MKP385 1μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKP385510160JPM4T0
  • Operating Temperature
    -55°C~110°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2007
  • Series
    MKP385
  • Size / Dimension
    1.654Lx0.945W 42.00mmx24.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Operating Temperature
    110°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Voltage - Rated AC
    550V
  • Lead Pitch
    37.4904mm
  • Lead Spacing
    1.476 37.50mm
  • Height Seated (Max)
    1.732 44.00mm
  • Length
    42.0116mm
  • Width
    24.003mm