  • MKP383375040JC02Z0
MKP383375040JC02Z0
advertisement
Manufacturer No:
MKP383375040JC02Z0
HK JDW NO:
886-MKP383375040JC02Z0
Description:
MKP383 0.075μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKP383375040JC02Z0
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.236W 17.50mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.075μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm
  • Length
    17.5006mm
  • Width
    5.9944mm