  • MKP2G012201B00MSSD
MKP2G012201B00MSSD
advertisement
Manufacturer No:
MKP2G012201B00MSSD
HK JDW NO:
864-MKP2G012201B00MSSD
Package:
Radial
Description:
2200pF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Quantity:
In Stock : 1152
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MKP2G012201B00MSSD
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.118W 7.20mmx3.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive; High Frequency, Switching
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 200
  • HTS Code
  • Capacitance
    2200pF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V
  • Size Code
    2812
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    200V
  • Height Seated (Max)
    0.295 7.50mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    3mm