  • MKP1848H65550KY2
MKP1848H65550KY2
advertisement
Manufacturer No:
MKP1848H65550KY2
HK JDW NO:
886-MKP1848H65550KY2
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
CAP FILM 55UF 10% 500VDC RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MKP1848H65550KY2
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Mfr
    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Series
    MKP1848H DC-Link
  • Size / Dimension
    2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
  • Tolerance
    ±10%
  • Applications
    Automotive; DC Link, DC Filtering
  • Capacitance
    55 μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.8 mOhms
  • Lead Spacing
    2.067" (52.50mm)
  • Voltage Rating - DC
    500V
  • Features
    85C/85% Humidity; Low ESR, Low ESL