  • MKP18445104003
MKP18445104003
advertisement
Manufacturer No:
MKP18445104003
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-MKP18445104003
Package:
Radial
Datasheet:
MKP18445104003
Description:
MKP1844 1μF Film Capacitor Radial PC Pins 400V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKP18445104003
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKP1844
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    1.626Lx0.610W 41.30mmx15.50mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated AC
    400V
  • Lead Pitch
    37.4904mm
  • Lead Spacing
    1.476 37.50mm
  • Height Seated (Max)
    1.114 28.30mm