  • MKP1841333635
MKP1841333635
advertisement
Manufacturer No:
MKP1841333635
HK JDW NO:
886-MKP1841333635
Datasheet:
MKP1841333635
Description:
MKP1841 0.033μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKP1841333635
    Select All
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Series
    MKP1841
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
  • Voltage - Rated
    630V
  • Capacitance
    0.033μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Depth
    7.5mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Life (Hours)
    300000 hours
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    7.5mm
  • Length
    26.5mm
  • Width
    15.5mm