  • MKP1841268205
MKP1841268205
advertisement
Manufacturer No:
MKP1841268205
HK JDW NO:
886-MKP1841268205
Package:
Radial
Datasheet:
MKP1841268205
Description:
MKP1841 6800pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKP1841268205
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Series
    MKP1841
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.276W 26.00mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±10%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
  • Capacitance
    6800pF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Depth
    7.5mm
  • Voltage - Rated AC
    700V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm
  • Length
    26.0096mm
  • Width
    7.0104mm