  • MKP1841222636
MKP1841222636
advertisement
Manufacturer No:
MKP1841222636
HK JDW NO:
886-MKP1841222636
Datasheet:
MKP1841222636
Description:
MKP1841 2200pF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKP1841222636
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Published
    2007
  • Series
    MKP1841
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
  • Capacitance
    2200pF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.335 8.50mm
  • Length
    10.0076mm
  • Width
    2.9972mm