  • MKP1841222204M
MKP1841222204M
advertisement
Manufacturer No:
MKP1841222204M
HK JDW NO:
886-MKP1841222204M
Datasheet:
MKP1841222204M
Description:
MKP1841M 2200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKP1841222204M
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Series
    MKP1841M
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.709Lx0.217W 18.00mmx5.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
  • Capacitance
    2200pF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Voltage - Rated AC
    700V
  • Lead Pitch
    15.0114mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    18.0086mm
  • Width
    5.5118mm