  • MKP1840410406
MKP1840410406
advertisement
Manufacturer No:
MKP1840410406
HK JDW NO:
886-MKP1840410406
Datasheet:
MKP1840410406
Description:
MKP1840 0.1μF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKP1840410406
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKP1840
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    0.1μF
  • Lead Pitch
    15.0114mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    17.5006mm
  • Width
    5.0038mm