  • MKP1839510164R
MKP1839510164R
advertisement
Manufacturer No:
MKP1839510164R
HK JDW NO:
886-MKP1839510164R
Package:
Axial
Datasheet:
MKP1839510164R
Description:
MKP1839 1μF Film Capacitor ±5% Axial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKP1839510164R
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MKP1839
  • Size / Dimension
    0.413Diax1.043L 10.50mmx26.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    100V