  • MKP1839439134HQR
MKP1839439134HQR
advertisement
Manufacturer No:
MKP1839439134HQR
HK JDW NO:
886-MKP1839439134HQR
Package:
Axial
Datasheet:
MKP1839439134HQR
Description:
MKP1839 HQ 0.39μF Film Capacitor ±5% Axial PC Pins 1.6kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKP1839439134HQR
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~110°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MKP1839 HQ
  • Size / Dimension
    0.768Diax1.240L 19.50mmx31.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    FLAME PROOF, RATED AC VOLTAGE (V): 600
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.39μF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Packing Method
    TR
  • Voltage - Rated AC
    450V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1600V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    600V
  • Diameter
    19.5mm
  • Length
    31.5mm