  • MKP1839139633R
MKP1839139633R
advertisement
Manufacturer No:
MKP1839139633R
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-MKP1839139633R
Package:
Axial
Datasheet:
MKP1839139633R
Description:
MKP1839 390pF Film Capacitor ±2.5% Axial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKP1839139633R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MKP1839
  • Size / Dimension
    0.197Diax0.433L 5.00mmx11.00mm
  • Tolerance
    ±2.5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    390pF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Dielectric
    PP
  • Length
    10.9982mm