  • MKL14Z32VFT4
MKL14Z32VFT4
advertisement
Manufacturer No:
MKL14Z32VFT4
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MKL14Z32VFT4
Package:
48-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
32KB 32K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller Kinetis KL1 Series MKL14Z32 3.3V 48-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 222
Step5Bar-code shipping tag
MKL14Z32VFT4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Kinetis KL1
  • Published
    2002
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Additional Feature
    12-BIT ADC AVAILABLE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MKL14Z32
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N48
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    1.8/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.71V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    40
  • Speed
    48MHz
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.71V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M0+
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, LVD, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    32MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    7.8mA
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 15x12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    32768
  • CPU Family
    CORTEX-M0
  • Length
    7mm
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Width
    7mm