  • MK75R0FE-R52
MK75R0FE-R52
advertisement
Manufacturer No:
MK75R0FE-R52
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-MK75R0FE-R52
Package:
Axial
Datasheet:
MK75R0FE-R52
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 75Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MK75R0FE-R52
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Metal Devil® MK
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.098Diax0.268L 2.50mmx6.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    75Ohm
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    70°C
  • Composition
    Metal Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    250V
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Epoxy Coated
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Diameter
    2.5mm