  • MK3P5-I-AC50
MK3P5-I-AC50
advertisement
Manufacturer No:
MK3P5-I-AC50
HK JDW NO:
607-MK3P5-I-AC50
Package:
Datasheet:
MK3P5-I-AC50
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MK3P5-I-AC50
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Termination Style
    Plug In, 11 Pin (Octal)
  • Body Length or Diameter
    34.5mm
  • Body Breadth
    34.5 mm
  • Physical Dimension
    34.5mm X 34.5mm X 52.5mm
  • Sealing
    DUST PROOF
  • Contact Voltage(DC)-Max
    28V
  • Contact Form
    3PDT (3 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    338Ohm
  • Operate Time
    20ms
  • Coil Voltage
    50VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC 250VDC -Max
  • Coil Current
    39mA
  • Release Time
    20 ms
  • Must Operate Voltage
    40VAC
  • Contact Rating (Current)
    10A
  • Coil Power
    2700mW
  • Must Release Voltage
    15VAC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    AC
  • Body Height
    52.5mm
  • Contact Material
    Silver (Ag)
  • Mounting Type
    Socketable
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    SOCKET MOUNT
  • Operating Temperature
    -10°C~40°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MK
  • Published
    2007
  • Feature
    Mechanical Indicator
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 40 V, COIL RELEASE VOLTAGE(AC): 15 V