  • MJ1240FE-R52
MJ1240FE-R52
advertisement
Manufacturer No:
MJ1240FE-R52
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-MJ1240FE-R52
Package:
Axial
Datasheet:
MJ1240FE-R52
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MJ1240FE-R52
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    Metal Devil® MJ
  • Size / Dimension
    0.073Diax0.138L 1.85mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    124Ohm
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    70°C
  • Composition
    Metal Film
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Diameter
    1.85mm