  • MIC5528-2.8YMX-TR
MIC5528-2.8YMX-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC5528-2.8YMX-TR
HK JDW NO:
536-MIC5528-2.8YMX-TR
Package:
6-XFDFN Exposed Pad
Datasheet:
MIC5528-2.8YMX-TR
Description:
Enable Fixed 0.4mm MIC5528 PMIC 6-XFDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 5272
Step5Bar-code shipping tag
MIC5528-2.8YMX-TR
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Package / Case
    6-XFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    MIC5528
  • Current - Supply (Max)
    65μA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Operating Supply Current
    42μA
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    500mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    2.8V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    55μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 500mA
  • PSRR
    70dB ~ 60dB (100Hz ~ 1kHz)
  • Dropout Voltage
    260mV
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    70dB
  • Min Current Limit
    525mA
  • Nominal Output Voltage
    2.8V
  • Height Seated (Max)
    0.4mm