  • MIC5504-2.2YMT-T5
MIC5504-2.2YMT-T5
advertisement
Manufacturer No:
MIC5504-2.2YMT-T5
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC5504-2.2YMT-T5
Package:
4-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
MIC5504-2.2YMT-T5
Description:
Enable Fixed MIC5504 PMIC 4-UDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 3541
Step5Bar-code shipping tag
MIC5504-2.2YMT-T5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-UDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    4
  • Supplier Device Package
    4-TDFN (1x1)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    MIC5504
  • Current - Supply (Max)
    65μA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.2V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    300mA
  • Control Features
    Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.2V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    55μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.38V @ 300mA
  • Max Input Voltage
    5.5V
  • PSRR
    60dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    160mV
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    60dB
  • Min Current Limit
    400mA