  • MIC5366-2.7YC5-TR
MIC5366-2.7YC5-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC5366-2.7YC5-TR
HK JDW NO:
536-MIC5366-2.7YC5-TR
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
MIC5366-2.7YC5-TR
Description:
Enable Fixed MIC5366 PMIC 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Quantity:
In Stock : 29610
Step5Bar-code shipping tag
MIC5366-2.7YC5-TR
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Supplier Device Package
    SC-70-5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    MIC5366
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.7V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Control Features
    Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.7V
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Current - Quiescent (Iq)
    39μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.38V @ 150mA
  • Max Input Voltage
    5.5V
  • PSRR
    80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
  • Dropout Voltage
    180mV
  • Min Output Voltage
    2.7V
  • Min Current Limit
    200mA