  • MIC5365-3.3YD5-T5
MIC5365-3.3YD5-T5
advertisement
Manufacturer No:
MIC5365-3.3YD5-T5
HK JDW NO:
536-MIC5365-3.3YD5-T5
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
MIC5365-3.3YD5-T5
Description:
Enable Fixed MIC5365 PMIC SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Quantity:
In Stock : 14567
Step5Bar-code shipping tag
MIC5365-3.3YD5-T5
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Number of Pins
    5
  • Supplier Device Package
    TSOT-23-5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    MIC5365
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Quiescent Current
    39μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    3 %
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Current - Quiescent (Iq)
    39μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.31V @ 150mA
  • Max Input Voltage
    5.5V
  • PSRR
    80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
  • Dropout Voltage
    155mV
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    80dB
  • Min Current Limit
    200mA
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Height
    870μm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm