  • MIC5365-2.9YMT-TZ
MIC5365-2.9YMT-TZ
advertisement
Manufacturer No:
MIC5365-2.9YMT-TZ
HK JDW NO:
536-MIC5365-2.9YMT-TZ
Package:
4-UDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Datasheet:
MIC5365-2.9YMT-TZ
Description:
Enable Fixed 0.625mm MIC5365 PMIC 4-UDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Quantity:
In Stock : 10502
Step5Bar-code shipping tag
MIC5365-2.9YMT-TZ
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Package / Case
    4-UDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.625mm
  • Base Part Number
    MIC5365
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-N4
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.9V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
    Enable
  • Output Voltage 1
    2.9V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Current - Quiescent (Iq)
    39μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.31V @ 150mA
  • PSRR
    80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
  • Dropout Voltage
    155mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.155V
  • Min Output Voltage
    2.9V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Min Current Limit
    200mA
  • Height Seated (Max)
    0.6mm