  • MIC5363-3.3YMT-TR
MIC5363-3.3YMT-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC5363-3.3YMT-TR
HK JDW NO:
536-MIC5363-3.3YMT-TR
Package:
6-UFDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Datasheet:
MIC5363-3.3YMT-TR
Description:
Enable Fixed MIC5363 PMIC 6-UFDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Quantity:
In Stock : 4615
Step5Bar-code shipping tag
MIC5363-3.3YMT-TR
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    6-UFDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
  • Number of Pins
    6
  • Supplier Device Package
    6-TMLF® (1.2x1.2)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    MIC5363
  • Current - Supply (Max)
    70μA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Polarity
    Positive
  • Current - Output
    300mA
  • Control Features
    Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Current - Quiescent (Iq)
    53μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.38V @ 300mA
  • Max Input Voltage
    5.5V
  • PSRR
    70dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    225mV
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    70dB
  • Min Current Limit
    325mA
  • Output Voltage Accuracy
    2 %