  • MIC5308-1.2YD6-TR
MIC5308-1.2YD6-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC5308-1.2YD6-TR
HK JDW NO:
536-MIC5308-1.2YD6-TR
Package:
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Datasheet:
MIC5308-1.2YD6-TR
Description:
Enable Fixed MIC5308 PMIC SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Quantity:
In Stock : 7940
Step5Bar-code shipping tag
MIC5308-1.2YD6-TR
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
  • Number of Pins
    6
  • Supplier Device Package
    TSOT-23-6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    MIC5308
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.2V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Control Features
    Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.2V
  • Min Input Voltage
    1.6V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.15V @ 150mA
  • Max Input Voltage
    5.5V
  • PSRR
    90dB ~ 70dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    45mV
  • Min Output Voltage
    1.2V
  • Min Current Limit
    180mA