  • MIC5305-1.8YML-TR
MIC5305-1.8YML-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC5305-1.8YML-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC5305-1.8YML-TR
Package:
6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
Datasheet:
MIC5305-1.8YML-TR
Description:
Enable Fixed MIC5305 PMIC 6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
Quantity:
In Stock : 13909
Step5Bar-code shipping tag
MIC5305-1.8YML-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
  • Number of Pins
    6
  • Supplier Device Package
    6-MLF® (2x2)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    MIC5305
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Polarity
    Positive
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Quiescent Current
    150μA
  • Control Features
    Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.25V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    150μA
  • Max Input Voltage
    5.5V
  • PSRR
    85dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
  • Min Output Voltage
    1.8V
  • Min Current Limit
    300mA
  • Output Voltage Accuracy
    1 %