  • MIC5303-2.9YMT-TR
MIC5303-2.9YMT-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC5303-2.9YMT-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC5303-2.9YMT-TR
Package:
4-VFDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Datasheet:
MIC5303-2.9YMT-TR
Description:
Enable Fixed MIC5303 PMIC 4-VFDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Quantity:
In Stock : 6461
Step5Bar-code shipping tag
MIC5303-2.9YMT-TR
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    4-VFDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
  • Number of Pins
    4
  • Supplier Device Package
    4-TMLF® (1.2x1.6)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    MIC5303
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.9V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    300mA
  • Control Features
    Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.9V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    120μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.2V @ 300mA
  • PSRR
    65dB ~ 42dB (1kHz ~ 20kHz)
  • Dropout Voltage
    100mV
  • Min Current Limit
    350mA