  • MIC5256-2.9BM5-TR
MIC5256-2.9BM5-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC5256-2.9BM5-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC5256-2.9BM5-TR
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
MIC5256-2.9BM5-TR
Description:
Enable Fixed MIC5256 PMIC SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 1065
Step5Bar-code shipping tag
MIC5256-2.9BM5-TR
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Supplier Device Package
    SOT-23-5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    MIC5256
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Control Features
    Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.9V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    150μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.25V @ 150mA
  • PSRR
    60dB ~ 45dB (10Hz ~ 10kHz)