  • MIC5255-2.6YD5-TR
MIC5255-2.6YD5-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC5255-2.6YD5-TR
HK JDW NO:
536-MIC5255-2.6YD5-TR
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
MIC5255-2.6YD5-TR
Description:
Enable Fixed MIC5255 PMIC SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Quantity:
In Stock : 2255
Step5Bar-code shipping tag
MIC5255-2.6YD5-TR
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Number of Pins
    5
  • Supplier Device Package
    TSOT-23-5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    MIC5255
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    2.6V
  • Current - Output
    150mA
  • Control Features
    Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.6V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    150μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.25V @ 150mA
  • PSRR
    60dB ~ 50dB (10Hz ~ 10kHz)
  • Dropout Voltage
    135mV
  • Min Current Limit
    160mA