  • MIC5255-2.5YM5-TR
MIC5255-2.5YM5-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC5255-2.5YM5-TR
HK JDW NO:
536-MIC5255-2.5YM5-TR
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
MIC5255-2.5YM5-TR
Description:
Enable Fixed MIC5255 PMIC SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 20370
Step5Bar-code shipping tag
MIC5255-2.5YM5-TR
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Supplier Device Package
    SOT-23-5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    MIC5255
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Polarity
    Positive
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Current - Output
    150mA
  • Quiescent Current
    150μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1 %
  • Max Output Voltage
    2.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    150μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.25V @ 150mA
  • Max Input Voltage
    6V
  • PSRR
    60dB ~ 50dB (10Hz ~ 10kHz)
  • Dropout Voltage
    135mV
  • Min Output Voltage
    2.5V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    60dB
  • Min Current Limit
    160mA
  • Output Voltage Accuracy
    1 %
  • Height
    1.1mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm