  • MIC5253-2.85BC5 TR
MIC5253-2.85BC5 TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC5253-2.85BC5 TR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC5253-2.85BC5 TR
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Description:
Enable Fixed MIC5253 PMIC Teeny™ Series 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Quantity:
In Stock : 1748
Step5Bar-code shipping tag
MIC5253-2.85BC5 TR
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Teeny™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    MIC5253
  • Current - Supply (Max)
    150μA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    100mA
  • Control Features
    Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.85V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    100μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.3V @ 100mA
  • PSRR
    70dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)