  • MIC5247-1.6YM5-TR
MIC5247-1.6YM5-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC5247-1.6YM5-TR
HK JDW NO:
536-MIC5247-1.6YM5-TR
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
MIC5247-1.6YM5-TR
Description:
Enable Fixed MIC5247 PMIC SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 7053
Step5Bar-code shipping tag
MIC5247-1.6YM5-TR
  • Number of Pins
    5
  • Supplier Device Package
    SOT-23-5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    MIC5247
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    1.6V
  • Output Type
    Fixed
  • Polarity
  • Current - Output
    150mA
  • Control Features
    Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.6V
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    150μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.15V @ 150mA
  • PSRR
    50dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    150mV
  • Min Current Limit
    160mA
  • Output Voltage Accuracy
    1 %