  • MIC5239-3.15BS
MIC5239-3.15BS
advertisement
Manufacturer No:
MIC5239-3.15BS
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC5239-3.15BS
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
MIC5239-3.15BS
Description:
Enable Fixed MIC5239 PMIC TO-261-4, TO-261AA
Quantity:
In Stock : 3654
Step5Bar-code shipping tag
MIC5239-3.15BS
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Supplier Device Package
    SOT-223-3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Base Part Number
    MIC5239
  • Current - Supply (Max)
    15mA
  • Voltage - Input (Max)
    30V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    500mA
  • Control Features
    Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.15V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
  • Current - Quiescent (Iq)
    45μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.35V @ 500mA Typ