  • MIC5231-3.3YM5-TR
MIC5231-3.3YM5-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC5231-3.3YM5-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC5231-3.3YM5-TR
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
MIC5231-3.3YM5-TR
Description:
Enable Fixed MIC5231 PMIC SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 816
Step5Bar-code shipping tag
MIC5231-3.3YM5-TR
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Supplier Device Package
    SOT-23-5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    MIC5231
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    12V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    10mA
  • Polarity
    Positive
  • Max Supply Voltage
    12V
  • Min Supply Voltage
    3.5V
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    10mA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    3.5V
  • Current - Quiescent (Iq)
    4μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.3V @ 10mA
  • Max Input Voltage
    12V
  • PSRR
    50dB (100Hz)
  • Dropout Voltage
    150mV
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Max Junction Temperature (Tj)
    125°C
  • Ambient Temperature Range High
    85°C
  • Height
    1.45mm