  • MIC5216-3.2BMM
MIC5216-3.2BMM
advertisement
Manufacturer No:
MIC5216-3.2BMM
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC5216-3.2BMM
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MIC5216-3.2BMM
Description:
Enable Fixed MIC5216 PMIC 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Quantity:
In Stock : 3082
Step5Bar-code shipping tag
MIC5216-3.2BMM
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    8-MSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    MIC5216
  • Current - Supply (Max)
    8μA
  • Voltage - Input (Max)
    12V
  • Current - Output
    500mA
  • Control Features
    Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.2V
  • Number of Regulators
    1
  • Current - Quiescent (Iq)
    3μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 500mA
  • PSRR
    75dB (120Hz)