  • MIC5210-2.7/3.0BMM TR
MIC5210-2.7/3.0BMM TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC5210-2.7/3.0BMM TR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC5210-2.7/3.0BMM TR
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description:
Enable Fixed MIC5210 PMIC 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Quantity:
In Stock : 4439
Step5Bar-code shipping tag
MIC5210-2.7/3.0BMM TR
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    MIC5210
  • Current - Supply (Max)
    2.5mA
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Current - Output
    150mA 150mA
  • Control Features
    Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.7V 3V
  • Number of Regulators
    2
  • Current - Quiescent (Iq)
    150μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.35V @ 150mA 0.35V @ 150mA
  • PSRR
    75dB (100Hz)