  • MIC5209-2.5YU
MIC5209-2.5YU
advertisement
Manufacturer No:
MIC5209-2.5YU
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC5209-2.5YU
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
MIC5209-2.5YU
Description:
Enable Fixed MIC5209 PMIC TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Quantity:
In Stock : 2495
Step5Bar-code shipping tag
MIC5209-2.5YU
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    TO-263-5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    MIC5209
  • Current - Supply (Max)
    25mA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    500mA
  • Polarity
    Positive
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    500mA
  • Control Features
    Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Current - Quiescent (Iq)
    170μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 500mA
  • Max Input Voltage
    16V
  • PSRR
    75dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    350mV
  • Min Output Voltage
    2.5V