  • MIC5209-2.5BM
MIC5209-2.5BM
advertisement
Manufacturer No:
MIC5209-2.5BM
HK JDW NO:
699-MIC5209-2.5BM
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MIC5209-2.5BM
Description:
Enable Fixed PMIC 8 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 3451
Step5Bar-code shipping tag
MIC5209-2.5BM
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Current - Supply (Max)
    25mA
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Current - Output
    500mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Number of Regulators
    1
  • Current - Quiescent (Iq)
    170μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 500mA
  • PSRR
    75dB (120Hz)
  • Output Voltage1-Max
    2.55V
  • Output Voltage1-Min
    2.45V
  • Length
    4.93mm
  • Width
    3.94mm