  • MIC5208-3.3BMM-TR
MIC5208-3.3BMM-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC5208-3.3BMM-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC5208-3.3BMM-TR
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MIC5208-3.3BMM-TR
Description:
Enable Fixed MIC5208 PMIC 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Quantity:
In Stock : 16264
Step5Bar-code shipping tag
MIC5208-3.3BMM-TR
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    8-MSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    MIC5208
  • Current - Supply (Max)
    1.2mA
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Current - Output
    50mA 50mA
  • Control Features
    Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V 3.3V
  • Number of Regulators
    2
  • Current - Quiescent (Iq)
    750μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 50mA 0.5V @ 50mA